Vzpomínka na pana Jindřicha Nováka

2.12.2020

         23. listopadu zemřel ve věku 77 let první porevoluční starosta našeho městečka. Dovolte nám malou vzpomínku a připomeňme si, co bylo v našem městečku za jeho volebního odobí vykonáno.

        Jindřich Novák, syn známého křižanovského zubního lékaře se narodil v dubnu roku 1943. Vystudoval Jedenáctiletou střední školu ve Velkém Meziříčí. Během let pracoval na různých postech, např. v Uranových dolech, u Státních lesů a pod.

        24. 11. 1990 byl zvolen za Občanské fórum starostou, jeho zástupcem se stal Antonín Kania za tehdejší Československou stranu lidovou. Nové zastupitelstvo zahájilo dobu postupného rozvoje naší obce.

       Hned v příštím roce se chystala oprava střechy radnice. 13. června přišla velká bouře, voda promáčela stropy, musela se opravit kopletně celá radnice. Ve škole jsou v budově přístavby vyměněny zdravotně závadné podlahy, vyměněna plechová střecha nad vestibulem. Buduje se vodovodní řád na Horním Městě a na Sychrově. Snad nejznámější akcí doby byla bezesporu zdařilá rekonstrukce Benešova náměstí, po které již dávno volali křižanovští občané.

       V roce 1992 se zřizuje skládka u Jívoví, vodovod na Dlouhé ulici, jsou opraveny vozovky na Sychrově a Budíně, obci se vrací 14 rybníků a 190 ha lesů. U radnice je zhotoven taras, schody k radnici a veřejné WC, ve sklepě radnice je budována vinárna, která je již  v dubnu následujícího roku zkolaudována. Ke Křižanovu se na vlastní žádost připojuje Bojanov.

      Rok 1993 začíná dokončením obchodního střediska u kostela, která je prozatímně pronajata a později prodána slovenské firmě. Je pokračováno s výstavbou vodovodu Pod Šibeníkem a v části u stadionu. Ve škole dochází k dalším opravám, v příštím roce je pak zhotovena sedlová střecha na přístavbě. Na mostě u Kolářových je zřízena lávka pro pěší a vodovod na Šibeníku.  

      To je krátké shrnutí práce pana Nováka pro naše městečko. Zemřel pracovitý a spolehlivý člověk, za kterého dodnes mluví dílo, vykonané za působení Jindřicha Nováka v našem městečku.

Čest jeho památce.  

                                                                                                                                          Text: Eva Nagyová

 


Městys Křižanov

Benešovo nám. 12
594 51 Křižanov
 
IČ: 00294616

Tel.: 566 543 294-5
Fax: 566 543 495
mestys@krizanov.cz

Po 7:30 - 16:00

Út 7:30 - 14:30

St 7:30 - 16:30

Čt zavřeno

7:30 - 14:00

polední přestávka 11:15 - 11:45

© 2013 AdminPro 2013 | Autograph | redakční systém AdminPro | SPRÁVA WEBU

Foto: Miroslav Čarek

Automatické rozesílání aktualit
do Vašeho e-mailu.
spam ochrana: